Blog

Autyzm w Świecie IT

Autyzm kojarzy mi się z filmem „Kod Merkury” gdzie dziewięciolatek łamie kod, niemożliwy do złamania. Oczywiście przez to wpada w poważne kłopoty. Natomiast jest to pierwsze znane mi pokazanie możliwości osób z autyzmem w Świecie IT.

Firmy takie jak Microsoft czy Google, już dawno zobaczyły, że osoby ze spektrum autyzmu, nie mówimy tu o wszystkich przypadkach, ale o wybranych, mogą pracować w Świecie IT i robią to bardzo dobrze.

W ostatnim odcinku podcastu rozmawiałem z pomysłodawcą organizacji AsperIT, która pomaga osobą z autyzmem odnaleźć się w Świecie IT. Celem organizacji jest najpierw wyselekcjonowanie osób, które nadają się do nauki, a następnie przeszkoleniu ich na testerów. Robią to w ramach „aktywacji zawodowej osób z autyzmem”. Sama idea jest o tyle ciekawa, że szkolenia są dla takich osób darmowe.

Natomiast firma AperIT, zajmuje się zatrudnianiem takich osób i prowadzeniem projektów. Dzięki temu coraz więcej osób z autyzmem trafia do Świata IT, w którym odnajdują się dość dobrze dzięki naturalnym predyspozycją takim jak skupienie się na zadaniu, szczegółowość oraz inne spojrzenie na projekt.

Oczywiście trzeba pamiętać, że taka współpraca musi odbywać się w określonych warunkach np.: przyciemnione pomieszczenie, brak drażniących dźwięków. Natomiast dowiedziona w badaniach, że mieszane zespoły, w skład których wchodzą osoby z autyzmem, są bardziej wydajne.

Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, zapraszam cię do wysłuchania podcastu.