Blog

Biohacking – ten dla każdego

To słowa można rozumieć na różne sposoby, mało tego w zależności od tego jak głęboko jesteś w temacie, to inaczej zrozumiesz to słowo.

Na początku to słowo kojarzyło mi się, z osobą, która skończyła biotechnologię na uniwersytecie. No i wcale się nie myliłem. Po obejrzeniu serialu „Biohackers” na Natflixie można odnieś takie wrażenie, tym bardziej że pokazane tam osoby robiły modyfikacje DNA mysz, tak by świeciły w ciemności, ale również własnego ciała.

Jednak Biohacking możemy rozumieć jako zachowanie pro zdrowotne, którego celem jest zoptymalizowanie wydolności organizmu w sferze fizycznej jak i duchowej. Osiągnięcie tego, nie będzie wymagało od nas doktoratu ze wspomnianej biotechnologii, a raczej samo dyscypilny bo wdrożyć odpowiednia wiedzę.

  • Sen – Jak dobrze wiadomo, że sen jest kluczem do wszystkiego. Wypoczęty organizm lepiej się koncentruje nad zadaniami jak i szybciej je wykonuje. Sen jest potrzebny nie tylko jako odpoczynek, ale również czas, w którym mózg analizuje wszystkie ważne dane, tworzy połączenia nerwowe, zapamiętuje to co ważne i odrzuca te mniej ważne sprawy. Powinniśmy spać od 7 do 8 h, ale snem, który jest nieprzerywany i efektywny.
  • Dieta – Naukowcom nie udało się jeszcze stworzyć perpetuum mobile, wiec tym bardziej ty nim nie jesteś. To, co zjadamy, ma ogromny wpływ na to, ile mamy energii. Jeżeli „wlewamy” w siebie słabe paliwo, to nie dziw się, że nie masz sił na to, by wykonać swoją pracę bez pięciu kaw.

  • Kawa – Kawa to napój bogów w Świecie IT. Oczywiście nie należy jej pić w za dużej ilości. Kiedyś piłem 8 kaw dziennie, ale szybko zaczęły mnie boleć nerki, co było jasny sygnałem, by tak nie robić. Kawa nie tylko nas pobudza, ale też ma działanie antyoksydacyjne, czyli dzięki niej wolniej się starzejemy. Taki sam efekt daje nam jedzenie w okienkach, o czym więcej w podcaście.

  • Ciepło i Zimno – Czyli działanie temperatury na nasze ciało. Wyjątkowo przełom 2020 i 2021 stał się „przełomem Morsów”. Dlaczego?! Morsowanie stało się sportem narodowym i bardzo dużo osób czerpało z dobroci zimna. Zimno działa kojąco na bóle reumatyczne, spala tłuszcz i podnosi odporność organizmu. Natomiast latem powinniśmy stosować sauny, które oczyszczają organizm z toksyn.

  • Suplementy – To bardzo ważna sprawa, by brać suplementy. Zbilansowana dieta tu nic nie pomoże, czemu? Pożywienie, które spożywamy w dzisiejszych czasach, jest mało wartościowe. Cytując klasyk, „ważna jest ilość cukru w cukrze” tzn ile witamin i mikroelementów jest w żywności. Jest mało i nie ma co do tego wątpliwości. To, co kiedyś mogliśmy zaspokoić jednym jabłkiem, dziś wymaga kilograma. Dlatego suplementacja jest taka ważna. Osobiście jako „must have”, powinieneś brać Omega-3, ashwagandha oraz bacopa monnieri. Te trzy suplementy działają cuda na nasz mózg i układ nerwowy. Obniżają poziom stresu oraz pomagają w kojarzeniu i zapamiętywaniu rzeczy. Czyli lepiej funkcjonuje nasz mózg, a wiadomo, że branża IT wymaga ciągłej nauki i samo dokształcania. Od pewnego czasu stosuję również DuoLife na Noc. Jest to preparat, który pomaga zasnąć. Tak mam pewne problemy z zasypianiem, kiedyś cierpiałem na bezsenność, a dziś gdy mam „gonitwę myśli” lub długi dzień przy komputerze, to stosuję ten preparat, by szybko zasnąć.
  • Na zakończenie wspomnę jeszcze tylko o beta-karoten, którego działanie poznałem dwa lata temu. Nie wiem jak ty drogi słuchaczu, ale ja mam bardzo wrażliwą skórę na słońce. Trochę słońca i od razu jestem czerwony jak rak, a sama skóra piecze i jest wrażliwa na dotyk. Odkąd biorę Beta-Solar firmy Olimp, który polecam, a jest to właśnie beta-karoten, to problemu nie ma. Od razu pojawia się brązowa opalenizna. Nawet dermatolodzy zalecają stosowanie takiej ochrony na słońce, o czym sam nie wiedziałem. Odkryłem to przez przypadek gdy jadłem bardzo dużo marchwi, która zawiera wspomniany beta-karoten.

To tyle jeżeli chodzi o podstawy. Jest tego o wiele więcej, o czym mówiłem między innymi w jednym odcinku mojego podcatu, do którego cię odsyłam po więcej. Dziękuję ci za poświęcony czas i do usłyszenia.

🤯Preparaty DuoLife można kupić pod linkiem: https://bit.ly/2PwM2cH Po rejestracji będą one tańsze niż normalnie w sklepie.

🛑Mini Kurs API ze Szkoły Testera 49zł: https://tuton.pl/@norbertjankowski/api

🛑Mini KursPodstawy SQLa ze Szkoły Testera 49zł: https://tuton.pl/@norbertjankowski/podstawy-baz-danych

🛑Kurs Tester Manualny 99zł: https://tuton.pl/@norbertjankowski/tester-manualny-kurs

👉Podcast: https://podcasttestowanie.pl/

👉Moje koszulki: http://fuckit.com.pl